Výtvarné potřeby
Výtvarné potřeby dělíme podle výtvarných technik, například na malířské potřeby pro malbu. Malba je technika nanášení barev v souvislé vrstvě na podklad, zpravidla pomocí štětce. Malířské potřeby jsou například barvy, kterých je několik druhů: olejové, temperové, vodové nebo anilínové barvy, či barvy na hedvábí. Dále pak malíř potřebuje štětce, ale také plátno, desky pro malbu, čtvrtky a kartony.
Další výtvarnou technikou je kresba, výtvarná technika, která je vytvářena množstvím kresebných pomůcek na dvourozměrné médium. Častými, ale ne rozlišujícími znaky kresby jsou použití jedné barvy, obraz vytvořený pomocí čar a pouze částečné pokrytí podkladu. Běžně se používají tužky, pastelky, voskové tužky, pastely, voskové pastely, křídy, rudky, uhly, olůvka, pera a tuš.
Mnoho dalších výtvarných technik potřebuje speciální pomůcky. Sochařství například materiály jako sádra, hlína, kámen, kov a nástroje: špachtle, rydla, dláto, očka, dráty. Pro kaligrafii budete potřebovat pero, tužku, tuž, inkoust, kaligrafické štětce, papíry, kámen a rydlo na výrobu razítka pro čínskou kaligrafii. Pro výrobu takzvané „ubrouskové techniky“ budete potřebovat speciální lepidlo, několik ubrousků s různými motivy, lak, nůžky s jemnou špičkou pro vystřihování motivů, drobné předměty, na které chcete tuto techniku aplikovat a také žehlící papír a žehličku.
V poslední době se také výtvarné potřeby rozšířili o nové materiály, jako jsou polymerové hmoty. Polymerová hmota Fimo je v poslední době velice oblíbeným výtvarným materiálem, jedná se o modelovací hmotu, která ručním hnětením měkne a stává se poddajnou. Z této hmoty lze vytvářet různé předměty - postavičky, přívěsky, sponky, korálky, náušnice a šperky, těžítka a další - můžete v podstatě čímkoli. Hodí se také pro dekoraci skla. Hotový výrobek se vypéká v troubě na 110°C po dobu 20-30 min nebo jej lze 20 minut vařit ve vodě.
Mezi výtvarné potřeby patří také přírodní materiály, jako lýko, ručně vyráběné papíry a různé plody a rostliny.
Výtvarné potřeby jsou určeny pro kreativní tvorbu a vyrábění, která má často relaxační a terapeutický účinek, u dětí podporuje rozvoj a jemnou motoriku rukou, rozvíjí představivost.