Nepřeberný svět pastelek

Všechny druhy pastelek nám již od dětství dodávají pocit ještě více barevnějšího světa. Když je náš svět barevný, je krásnější a jakýmkoliv druhem malování si navozujeme a učíme se atmosféře seberealizace, osobitého umění, a to již od dětství, kdy nám poprvé některý z rodičů dal pastelku do ruky, abychom vyjádřili svůj srdeční i dovednostní charakter.

Pastelky nás provázejí mateřskou školkou, základní školou a vlastně i dospělostí, kdy jejich přítomnost jistě oceníme jak v domácnosti, tak na pracovišti. Jejich barevná tuha uvnitř je již spoustu let nejvděčnější dětskou zábavou, ale i uměleckým směrem.

Nezáleží na tom, zda jsou to pastelky dřevěné, akvarelové, voskové či trojhranné. Stačí mít dobrou náladu, papír na kreslení, omalovánky a ořezávátko. Každý z rodičů ale ví, že dětem postačí i prázdná bílá zeď kdekoliv po bytě a umělecké dílo je během chvíle hotové.

Již řadu let roste na trhu nabídka výtvarných a školních potřeb a my díky tomu máme z čeho vybírat. V kamenných obchodech, ale i v těch internetových, objevíme klasické dřevěné pastelky v mnoha výrobních provedeních. Školní dřevěné pastelky, třeba z lipového dřeva, lakované, bez laku, tenké i tlusté, balené v papírové nebo plechové krabičce.

Můžeme vybírat pastelky odolné proti zlomení nebo moderní trojhranné pastelky pro dobré držení a směr kresby. Výběr množství a barevné škály, zůstává na nás. Samozřejmě nezapomeneme na kvalitní ořezávátko.

Dalším typem oblíbených pastelek jsou akvarelové. Jsou měkké a po nanesení na podklad je lze mokrým štětcem rozmýt. Použití je individuální - lze ponechat strukturu tahu, nebo zcela rozmýt, čímž vytvoříme akvarelový efekt. Akvarelové pastelky jsou součástí výbavy a výuky techniky na uměleckých školách. Balené jsou v plechové krabičce, součástí bývá kvalitní štětec, pryž a ořezávátko.

Nezapomeňme na voskovky

Nevynecháme oblíbenou záležitost a tou jsou voskové pastelky, neboli voskovky, které dodávají specifický požitek z malování a bývají také součástí balíčku pro předškoláky. Vyrábějí se ve velkém množstevním výběru od 12 ks do 60 ks, najdeme zde i druhy voskovek, které jsou vodou roztíratelné, nebo gelové voskové pastelky, které kreslí téměř bez tlaku na povrch. Zajímavou záležitostí pak jsou gelové voskovky se třpytkami, trojhranné či gelové voskovky na sklo. Při nákupu samozřejmě nezapomeneme na ořezávátko speciálně pro voskové barvy.

Barevný výběr pastelek - akvarelových, dřevěných, voskových či trojhranných - zůstává na nás. Na trhu jsou k dispozici také větší ekonomická balení.

Mezi známé výrobce pastelek patří například Koh-i-noor.